Yerel seçimlerde aday olacaklara rehberlik: ‘Tanrım Beni Başkan Yarat’

“Yerel seçimler yaklaşıyor…Türkiye’de, özellikle yerel yönetimlerde aday olacak kişilerin okuyup yararlanabileceği, pratik hayattan örneklerle kendisine faydası olabilecek kaynaklar yok denecek kadar azdır.

Bu alandaki eksikliği fark eden Yavuz Saltık, Tanrım Beni Başkan Yarat adlı kitabıyla seçime girecek olan başkan adaylarına –özellikle de başkan adayı olmak istediği halde danışmanlık hizmeti satın alamayacak durumda olan aday adaylarına– neyi ne zaman ve nasıl yapması, neleri yapmaması, engeller, fırsatlar ve tehditlere karşı neler yapması gerektiği konusundaki önerileri örnek vakalarla anlatıyor.

Siyasete giriş niteliğindeki bu kitapta Yavuz Saltık, tecrübeleriyle sınanmış bilgilerini oldukça yalın ve uygulanabilir biçimde okura sunuyor. Daha iyisini yapma motivasyonuyla siyasete atıldığını dile getiren Saltık, başlangıç yapmak isteyenler için hem rehberlik yapıyor hem de bu süreçte karşılaşılabilecek durumlar için pratik çözümler sunuyor.

Kitabın ön sözünden yerel seçimlerde büyük başarıya imza atan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu imzası var. İmamoğlu kitabı şu sözlerle tavsiye ediyor; “Hepimizin gündelik hayatta eleştirdiği, değişmesini istediği pek çok şey var. Ancak bunları istemek kendi başına değişimi getirmez, sorumluluk almak ve çözümün parçası olmak gerekir. Benim siyasete girme motivasyonum işte bu noktada başladı.”

‘Tabii ki siyasetle ilgilenen herkes başlangıçta bu nitelikte donanımlara sahip olamayabilir; ancak hedefin sürekli olarak yüksek tutulması önemli. Hem kendini hem de yaşadığı toplumu olduğu noktadan bir adım öteye götürmeyi hedefleyen başta genç siyasetçiler olmak üzere herkese bu kitabın ışık tutacağına inanıyorum. Tanrım Beni Başkan Yarat adlı bu çalışma, ideal siyasetçinin kılavuzu ve yol açıcı bir siyasetnamedir. Ülkemizi geleceğe taşıyacak olanlar, bu siyasetnamede yer alan özellikleri taşıyan siyasetçiler olacak.’

Akademisyen Prof. Dr. Selçuk Şirin kitabı sadece siyasete girmeyi düşünenlerinin değil herkesin okuması gerektiğini şu sözlerle ifade ediyor.

‘Türkiye’nin siyasette yeni bir kuşağa ihtiyacı var. Bu yüzyılda yeni bir hikâye yazacaksak bunu yerelde eski siyasetçilerle yapamayız. O nedenle, yarın adaylık başvurusu yapacak olanlar da aklının ucundan hiç siyasete girmeyi geçirmeyenler de bu kitabı okumalı.’

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x