Satranç bulmacası #8: Satranç oyununu tek hamlede şah mat yaparak bitirebilir misin?

Siyah şahı tek hamlede şah mat yaparak oyunu bitirmeniz için hazırlanmış bu zekâ testi, satranç oyununa yeni başlayan ve satranç konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler için oldukça idealdir. Oyunu kazanmak için siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak hamleyi bulmanız gerekir. Bu hamleyi bulmak için de stratejik düşünmeniz ve bu düşünme aşamasını olabildiğince hızlı bir şekilde yapmanız gerekir.

Satranç, iki oyuncu ile 8×8 bir ızgara üzerinde ve her oyuncunun 16 tane taşı olmak üzere toplam 32 taş ile oynanan, en eski stratejik zekâ oyunudur. Oyunun en önemli taşı şahtır ve asıl amaç rakibin şahını mat ederek oyunu bitirmektir. Oyunu bitiren bu şah mat hamlesini görebilmek asıl mesele ve oyuncuların seviyelerini birbirinden ayıran en önemli detaydır.

SİYAH ŞAHI TEK HAMLEDE ŞAH MAT YAPARAK DEVİRİN!Satranç oyununda başarılı sonuçlar elde etmek ve tek hamlede şah mat yapabilmek için bu tarz zekâ testi oyunları ile kendinizi geliştirmelisiniz. Satranç zekâ testi oyunları, tek hamlede şah mat yapmanız için stratejik düşünmenizi ve hamleleri önceden görme yetinizi geliştirecektir.

Peki, siz satranç oyununda ne kadar başarılısınız ve tek hamlede şah mat yapabilecek kadar dikkatli misiniz? Cevabınız evet ise hadi bunu görelim!

Yukarıdaki satranç tahtası görselinde halen daha devam eden bir mücadele yer almaktadır. Ancak bu mücadelede öyle bir noktaya gelinmiş ki oyunun bitmesi için tek bir hamle gerekiyor. Oyun sırası beyazlarda yani siz de ve rakibiniz olan siyah şahı tek hamlede şah mat yapmak için sadece 10 saniye süreniz var.Satranç zekâ testi oyununda siyah şahı tek hamlede şah mat edecek kazandıran hamleyi bulabilecek misiniz? F6 karesinde duran siyah şahı tek hamlede şah mat yapmak için nasıl bir yol izlemelisiniz? Sizin bakış açınızla kazandıran hamleniz ne olmalı?

Hızlı olmanız gerekiyor, süreniz git gide azalıyor. Kazandıran hamleyi yapmadan önce çok iyi düşünmeniz gerekiyor. Sizin öyle bir hamle yapmanız gerekiyor ki rakibinizin köşeye sıkışsın ve tek bir hamle yapma şansı kalmasın. Eğer hatalı bir hamle seçip yaparsanız sıra rakibinize geçecek ve şahını korumaya alarak oyunun seyrini değiştirecektir.

SİYAH ŞAHI ŞAH MAT EDECEK O KAZANDIRAN HAMLE

Kazandıran hamleyi bulduysanız sizi tebrik ederiz. Stratejik düşünme gücünüz sadece zekâ testi oyunlarında değil, günlük hayatınızda karşılaştığınız problemlerde de size yol gösteriyor. Eğer, siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak kazandıran hamleyi bulmadıysanız endişelenmeyin. Her zaman olduğu gibi sizlerle cevabı kontrol etmeniz için çözüm görselini paylaşacağız.

Çözüm görseli ile kazandıran hamlenin hangisi olduğunu görmek için hazır mısınız? İşte siyah şahı şah mat yapacak o tek hamle;Evet, siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak kazandıran o hamle A7’de bulunan kaleyi F7 karesine çekmek. Siyah şah bu hamle ile köşeye sıkışacak ve kaçacak bir yeri kalmayacak.

Peki, siz siyah şahı tek hamlede şah mat yapacak kazandıran bu hamleyi bulabildiniz mi? Stratejik düşünme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız tek hamlede şah mat yapabileceğiniz ya da sadece tek bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemi düzenlemeniz için hazırladığımız diğer zekâ testi oyunlarını çözebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x