Kırılma yılı 2013… Bir ‘nereden nereye’ portresi: Ertuğrul Sağlam

Ertuğrul Sağlam bundan yaklaşık 15 sene önce Türk futbolunun gelecek vadeden teknik direktörleri listesinde tepeye oynuyordu. Sağlam’ın hocalık kariyeri, iki sene yardımcı antrenörlük yaptığı, futbola başladığı Samsunspor’da 2004 Temmuz’unda patron koltuğuna oturmasıyla başladı.

Karadeniz ekibinde bir sene “staj” yapan 54 yaşındaki Sağlam, Samsunspor’un ardından 2005’te Kayserispor’un başına geçti. İç Anadolu ekibinde gösterdiği performans onu efsanesi olduğu kulübe; Beşiktaş’a taşıdı.

Siyah-beyazlılardaki ilk sezonunda topladığı 73 puanla ligi üçüncü tamamlayan Sağlam, o sezon en çok 8-0’lık tarihi Liverpool hezimetiyle konuşuldu.

Sağlam için işler ikinci sezonda ters gitmeye başladı. Peş peşe gelen başarısız sonuçların ardından Beşiktaş’tan ayrıldı

Ertuğrul Sağlam için artık her şey bundan sonra başlayacaktı…

YÜKSELİŞ: BEŞİKTAŞ’TAN BURSASPOR’A VE ŞAMPİYONLUK

Yaklaşık iki buçuk aylık bir inzivaya çekilen Ertuğrul Sağlam, yeni yılın ikinci gününde; 2 Ocak 2009’da Beşiktaş’ın “kanlısı” Bursaspor ile anlaştı.

Yeşil-beyazlılarla çıktığı ilk sezonda 18 maçta 10 galibiyet elde eden Sağlam için hayatının sezonu hiç şüphesiz önümüzdeki sezon yani 2009-2010 sezon olacaktı.

O sezon Türk futbolu için tarihi bir sezon oldu. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un ardından lig, ilk kez bir şampiyon çıkardı: Bursaspor.

Ertuğrul Sağlam, Fenerbahçe ile kıyasıya bir rekabete giriştiği sezonda mutlu sona ulaştı ve yeşil-beyazlılara tarihinde ilk ve tek kez şampiyonluk sevincini yaşatmayı başardı.

Geleceği parlak olan Sağlam, o dönem gelen transfer tekliflerini reddederek Bursaspor ile yola devam kararı aldı.

Bursaspor ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Sağlam, 2010-2011 sezonunu üçüncü sırada tamamladı.

KIRILMA YILI: 2013

Ertuğrul Sağlam için ikinci kırılma yılı hiç şüphesiz 2013 yılı idi…

Sağlam ile Bursaspor’un yolları 5 Şubat 2013’te ayrıldı. Aynı yılın sonunda ise FETÖ, 17-25 Aralık Operasyonu’nu düzenledi.

2013-2015 arasında Eskişehirsor’u çalıştıran Sağlam, Haziran 2015’te Bursaspor’a geri döndü. Ancak Sağlam’ın ikinci Bursa macerası kısa sürdü: 30 Kasım 2015’te takımdan ayrıldı.

Yaklaşık iki yıl takım çalıştırmayacaktı…

FETÖ’nün 2013’te açtığı savaş, 15 Temmuz 2016’daki hain kalkışmayla başarısız sonuçlandı…

Askeriyeden yargıya, medyadan emniyete FETÖ’cü avına çıkıldığı dönemde futbol da bu durumdan azade değildi hiç şüphesiz…

15 TEMMUZ VE “FETÖ” İDDİALARI

Ertuğrul Sağlam hakkındaki “FETÖ” iddialarına, 12 Ağustos 2016’da yayımladığı yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Hep devletinin yanında olduğunu, çocuklarını devlet okuluna gönderdiğini belirten Sağlam, Bursaspor ile elde ettikleri şampiyonluğa gölge düşürüldüğü iddiasında bulundu.

Sağlam, “Adımın FETÖ ile bir arada kullanılmasına göz yummam mümkün değildir.” dedi Dedi, demesine ama bu, hakkında FETÖ soruşturması başlatılmasına engel olamadı…

FETÖ soruşturması geçiren Sağlam, futboldan da uzak kalacaktı…

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbol yapılanması” davasında tanıklığına başvurulan eski futbolcu Evren Turhan, Ertuğrul Sağlam’ın Altunizade’deki FEM dershanesi binasında Fetullah Gülen’in yanında bulunduğunu itiraf edecekti…

Ertuğrul Sağlam’a Kasım 2018’de “atılı suçu işlediklerine dair delil elde edilemediğinden” takipsizlik kararı verildi. Ancak, Sağlam gözden düşmüştü bir kere…

İSTİKRARSIZLIKLAR DÖNEMİ

Temmuz 2017’de Yeni Malatyaspor ile futbola dönen Süper Lig’in eski şampiyonu Sağlam’ın Malatya serüveni yalnızca iki ay sürdü.

Türk futbolunda umduğunu bulamayan Sağlam, Ocak 2018’de İran takımı Tractor Sazi’nin başına geçti. Burada yaklaşık üç ay kalan Sağlam, sırasıyla teknik eski takımlarına geri döndü: Kayserispor ve Samsunspor.

Kayserispor’da 16 maçta 4 galibiyet elde eden Ertuğrul Sağlam, Samsunspor ile eski günlerine selam çaktı. Takımı Süper Lig’in kıyısından dönerken Sağlam, buradan da Haziran 2021’de ayrıldı.

Şubat 2022’de Tractor’a geri döndü, sezon sonu buradan da ayrıldı…

DÜŞÜŞ: NEREDEN NEREYE

Ertuğrul Sağlam’ın son çalıştırdığı takım, bugün gönderildiği TFF 1. Lig ekibi Kocaelispor oldu.

“Mutlak Süper Lig” parolasıyla sezona başlayan Körfez temsilcisi, lider Eyüpspor’un 13 puan gerisine düşünce yollar ayrıldı.

Bir zamanların en gözde yerli hocası; Süper Lig şampiyonu apoletli Ertuğrul Sağlam, şimdi TFF 1. Lig’deki bir takımdan gönderilen hoca olarak anılacaktı…

Sağlam’ın yakın Türkiye tarihiyle paralel giden bu inişli-çıkışlı kariyeri; 2010’da zirveye yükselişi, 2013’te inişe geçmesi, 2024’te ise dibe inmesi, futbolseverlere hiç şüphesiz şu cümleyi kurduracaktı: “Nereden nereye…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x