İnekler Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız Birbirinden İlginç 21 Bilgi

Bugün hayatımızda önemli bir rol sahibi olan inekleri inceleyeceğiz. Bu inanılmaz hayvanlar hakkında neredeyse hiç bilinmeyen 21 bilgiyi sizinle paylaşacağız.

Kaynak: https://www.treehugger.com/things-you…

İnekler oldukça harika hayvanlar.

Bize süt ve et sağlıyorlar. Bu mükemmel canlıların en ilginç yönlerini bugün beraber öğreneceğiz.

1. İnekler, Türkiye’de Ortaya Çıktı

İnekler, ayrıca boğa inekleri olarak da bilinir, vahşi öküzler olan aurochların soyundan gelir ve yaklaşık 10 bin 500 yıl önce güneydoğu Türkiye’de ilk kez evcilleştirildi. Daha sonra, zebu sığır adlı ikinci bir alt tür, Hindistan’da ayrı bir olayda yaklaşık 7 bin yıl önce evcilleştirildi. Vahşi aurochlar’ın, aşırı avlanma ve yaşam alanı kaybı nedeniyle 1627’de soyu tükenmiş olsa da, su mandası, yaban yaks ve tabii ki günümüz inekleri gibi birçok soydaşlarında genleri yaşamaya devam ediyor.

2. İneklerle birçok geni paylaşıyoruz.

Bilim insanları 2009’da bovin genomu haritalandığında, sığırların yaklaşık 22 bin geni olduğunu keşfettiler; genlerinin yüzde 80’i insanlarla paylaşılıyor.

3. İnekler zenginliği gösterir.

İnekler için kullanılan ‘Cattle’ kelimesi, Fransızca ‘chatel’ kelimesinden gelir ve ‘mal’ anlamına gelir. Dünyanın birçok yerinde, sığırlar hala ekonomik zenginliğin bir göstergesidir.

4. Boş zamanlarında uzanırlar.

İnekler günde 10 ila 12 saat yatarlar, ancak bu çoğunlukla hak edilmiş bir rahatlama zamanıdır, uyku değil.

5. Uyuyacaklarında ise yerde uyurlar.

Ortalama bir inek genellikle gün boyunca kısa aralıklarla günde sadece yaklaşık dört saat uyur. Uyku çalışmaları da, insanlarda olduğu gibi, uyku eksikliğinin bir ineğin sağlığını, verimliliğini ve davranışlarını etkileyebileceğini göstermiştir.

6. Oyun oynamayı da severler.

İnekler, diğer memeliler gibi oyun oynamaktan zevk alırlar. Özellikle toplarla oynamak, cirit atmak ve koşmak favorileridir.

7. Düşünüldüğü gibi inekleri devirmek kolay değildir.

Birçok insan gecenin ortasında inek devirilen hikayeleri duymuştur. Ancak 2005 yılında British Columbia Üniversitesi araştırmacıları, bir ineği devirmenin 2 bin 910 newtonluk bir kuvvet gerektireceği sonucuna vardılar. Yani bir insanın inek devirmesi imkansız!

8. Oldukça gazlı canlılardır.

İnekler yemek sindirdiğinde, fermantasyon sonucu büyük miktarda metan gazı üretir. Sığırlar günde 250 ila 500 litre gaz üretir ve bu gaz karbondioksitten daha güçlü bir sera gazıdır. 

Ayrıca hayvancılık, tüm emisyonların yüzde 14,5’inden sorumludur ve sığır eti ve süt sığırları, metan salıcıları olarak diğer tüm hayvanları geride bırakır. Dünyadaki 1,4 milyar ineğin çoğunluğu hayvancılık olarak yetiştirildiğinden, et ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmanın küresel iklim değişikliğiyle mücadelede etkili bir yol olacağı kesin.

9. Köpekler gibi, inekler de baş, boyun ve sırtlarının okşanmasını sever.

10. Süt sağmak kolay değildir.

Dört litre süt için yaklaşık 350 kez meme sağmak gerekir.

11. Sevgi, süt üretimini arttırır.

Araştırmacılar, bir ineği isimlendirip ona sevgiyle yaklaşmanın yılda neredeyse 500 şişe daha fazla süt üreteceğini bulmuşlardır.

12. Yön duyguları çok güçlü!

Almanya’nın Duisburg-Essen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ineklerin otlama veya dinlenme sırasında genellikle manyetik kuzey veya güneye doğru yüzlerini çevirdiklerini bulmuşlardır. Çalışmanın yazarı, manyetik pusula yönünün memelilerde oldukça az incelendiğini belirtiyor ve ineklerin bunu neden yaptığının hala bir sır olduğunu söylüyor.

13. İneklerin görüş açısı oldukça geniştir.

İneklerin neredeyse 330 derecelik bir görüş açısı vardır, sadece önlerinde ve arkalarında kör noktalar bulunur.

14. İneklerinde en iyi arkadaşları vardır.

İneklerin favori arkadaşları vardır ve ayrıldıklarında stres yaşarlar. Araştırmacı Krista McLennan’ın ineklerde kalp atış hızı ve kortizol seviyelerini ölçen çalışmasına göre, ‘İnekler, tercih ettikleri partnerle birlikte olduklarında, kalp atış hızları ve stres seviyeleri, rastgele bir birey ile olduklarına kıyasla daha düşüktür.’

15. İnekler iyi yüzücüdürler.

Birçok sefer ineklerin oldukça iyi bir yüzücü olduğu görülmüştür.

16. Kırmızıyı göremezler.

Boğaların kırmızıyı gördüklerinde saldırdıklarına dair bir inanç olsa da, bu doğru değil. Kırmızı onları öfkelendirmez ve aslında inekler insan standartlarına göre renk körüdür ve kırmızı tonları işleyebilecek bir retina reseptörlerine sahip değillerdir. 

Öfkeli bir boğaya parlak kırmızı bir pelerin soluk sarımsı gri olarak görünür. Matador bir boğayı kızdırırken dalgalanan bayrak ve pelerinin hareketini kullanır.

17. İneklerinde aksanı olabilir.

Bir grup süt çiftçisi ineklerinin farklı mırıltılara sahip olduğunu fark ettikten sonra, dil uzmanları ‘Küçük popülasyonlarda (sürüler gibi) akran grubu tarafından etkilenen diyalektik varyasyonlarla karşılaşırsınız.’ şeklinde bir sonuca vardılar.

18. Harika bir buruna sahipler!

İnekler mükemmel bir koku duyusuna sahiptir ve on kilometre uzaklıktaki kokuları algılayabilirler.

19. Dört mideleri yok.

Sıkça ineklerin dört midesi olduğu söylenir, ancak bu teknik olarak doğru değil. İneklerin dört farklı bölmeden oluşan çok büyük bir midesi vardır ve her bölme farklı bir işlev görür. Bu karmaşık sindirim sistemi, ineklerin günde 15 ila 20 kilogram ot yemesini sağlar.

20. Hindistan’da inekler kutsal hayvanlardır!

Hindu çoğunluğuna sahip kültürlerde hayvanlar kutsal yaşamın sembolü olarak kabul edilir ve inekler genellikle sokaklarda serbestçe dolaşabilir. Bazı durumlarda, ineklerin zarar görmesini önlemek için yasalar vardır. Bu yasaların en katısı, Madhya Pradesh’te bulunur ve burada bir ineği öldürenler için yedi yıl hapis cezası bulunmaktadır. Politikacılar, ineklerin refahını sağlamak için bir ‘İnek Kabinesi’ oluşturmuşlardır.

21. 2023 yılında, bir beyaz inek dünyanın en pahalı ineği oldu, çünkü sahipliğinin üçte biri 6,99 milyon real (1,44 milyon dolar) karşılığında Arandú, Brezilya’da düzenlenen bir açık artırmada satıldı.

4,5 yaşındaki bu Nelore cinsi inek, Agropecuária Casa Branca tarafından Nelore HRO’ya satıldı ve toplam değeri 4,3 milyon dolara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x