ABD Temsilciler Meclisi, yeni başkanını seçti

ABD Temsilciler Meclisi’nde toplanan üyeler, McCarthy’nin 3 Ekim’de koltuğundan edilmesinin ardından yeni Temsilciler Meclisi Başkanı’nı seçmek için oylama yaptı.

Mecliste çoğunlukta olan Cumhuriyetçilerin adayı Louisiana milletvekili Mike Johnson 220 oy alarak Temsilciler Meclisinin yeni başkanı oldu. Meclis’te 212 sandalyeye sahip Demokratlardan Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Demokrat Hakeem Jeffries ise 209 oy aldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı seçilebilmesi için adaylardan birinin 217 oya ulaşması gerekiyordu.

“HALKIN MECLİSİ İŞİNE GERİ DÖNDÜ”

Johnson, yemin ederek görevine başlamadan önce Meclis kürsüsünden yaptığı ilk konuşmasında, “Buradan dünyaya açık bir şekilde sesleniyor, halkın meclisi işine geri döndü” dedi.

Temsilciler Meclisinde geçen hafta yapılan üç ayrı oylamada Ohio milletvekili Jim Jordan, 217 sayısına ulaşamadığı için yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı.

DONALD TRUMP DESTEKÇİSİ

ABD Kongresine 2016’da Louisiana’dan Cumhuriyetçi milletvekili olarak giren Mike Johnson, Kongrede eski ABD Başkanı Donald Trump’a en güçlü destek veren isimlerden biri olarak biliniyor.

Milletvekili seçilmeden önce üniversitede öğretim görevlisi olan ve muhafazakar bir radyoda sunuculuk yapan Johnson, siyasete ilk 2015 yılında Louisiana eyalet meclisine seçilerek başladı.

Anayasa hukuku uzmanı olan Johnson, ABD Kongresi’ne seçildiği günden bu yana Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Konferans Grubu’nun başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Aynı zamanda Cumhuriyetçi Araştırma Komitesi’nin eski başkanı olan Johnson, hala Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi ve Silahlı Hizmetler Komitesi’nde görev yapıyor.

Bugün yapılan oylamadan önce Trump da sosyal medya hesabından, “2024’te daha da büyük kazanacağız! Benim güçlü önerim, önde gelen aday Mike Johnson’la yola çıkmak ve bunu hızlı bir şekilde bitirmek” şeklinde paylaşım yaparak Johnson’a destek vermişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x